Spacer rodzinny

Spacer rodzinny to sposób na wspólne odkrywanie lasu w większej grupie rodziców i dzieci pod opieką przyrodnika. Poznajemy nowe, interesujące miejsca w aktywny i przyjemny sposób, angażujący całe rodziny.

Dla rodzin Dla firm

Każdy spacer ma specjalnie dobrany temat, dzięki któremu pozwalamy się prowadzić przyrodzie. Ona w zamian pokazuje nam, co ciekawego dzieje się w niej w danym czasie. Pani Przewodnik pomoże nam to odkryć poprzez opowieści, ciekawostki oraz serię aktywności, które wciągną nie tylko młodszych, ale i starszych uczestników. Wiedza nie jest tu na pierwszym miejscu – najważniejsze są Wasze emocje i odkrycia, jakich wspólnie dokonacie.

Taka formuła sprawia, że zaczynacie nie tylko znać, ale i rozumieć przyrodę. Otrzymacie szansę na nawiązanie głębokiej więzi, dzięki której będziecie chcieli częściej wracać do zielonego świata i odkrywać go samodzielnie. To pozwoli Wam regularnie dotleniać się i odstresowywać, a Wasze dzieci, gdy dorosną, będą potrafiły wziąć odpowiedzialność za naturę.

Dla kogo: Kilka rodzin (rodzice + dzieci) – od 10 do 20 osób
Gdzie: Dowolny las na terenie Krakowa*
Czas trwania: 2,5 godziny
*możliwa organizacja w innym miejscu po wcześniejszych ustaleniach. Miejsce spaceru może ograniczyć wybór tematów

Rezerwuję!

Scenariusze do wyboru:

Śladami i tropami przez las

Śladami i tropami przez las

Zima to niezwykła pora roku dla wszystkich leśnych stworzeń. Część wtedy śpi, a inne szukają pożywienia. Wśród tych drugich są m.in sarny, jelenie, dziki. Zimą o pokarm jest trudniej niż w pozostałej części roku, dlatego poszukiwaniom muszą poświęcić wiele wysiłku! I gdy tak się przechadzają po śniegu albo podmokłej ściółce, zdarza się, że zostawiają ślady i tropy!

Czy wiedzieliście, że zima to rewelacyjny czas, by wybrać się do lasu? Czy wiecie, co się wtedy w nim dzieje? Wybierzcie ten temat, a wszystko się wyjaśni. W programie poszukiwania tropów przy pomocy lupy, oglądanie z bliska poroża, a także wspólne tworzenie „myśliwskiego wizerunku” pewnego dobrze znanego zwierza!

Kiedy: Od grudnia do lutego
Gdzie: Las Wolski, Las Tyniecki

Zapytaj o termin

W poszukiwaniu zaginionej wiosny

W poszukiwaniu zaginionej wiosny

– Proszę Pani, czy nie widziała Pani czasem gdzieś wiosny? Strasznie za nią tęsknimy…
– Hmm, według kalendarza powinna się pojawić 21. marca. Ale wydaje mi się, że ona już jest w okolicy od jakiegoś czasu… tylko się z Wami bawi w chowanego!

Pobawmy się w chowanego z wiosną, szukając jej zwiastunów. Odkryjmy, w jaki sposób leśny świat budzi się do życia. Dowiedzmy się, na co zwracać uwagę podczas wczesnowiosennych spacerów po lesie – a to wszystko w konwencji zabawy i ciekawostek!

Kiedy: Od lutego do marca
Gdzie: Dowolny las

Zapytaj o termin

Martwe drewno… ale czy na pewno?

Martwe drewno… ale czy na pewno?

Wybierzemy się do Parku Reduta na trasę ścieżki edukacyjnej „Drugie Życie Drzew”. Jest to teren dość ciekawie ukształtowany i różnorodny, miejscami nieodróżnialny od lasu (pomijając sąsiedztwo osiedla).

Na trasie spotkamy m.in. potok Sudół, budki dla ptaków, powalone kłody (niektóre nadające się do wspinaczki) i mnóstwo martwego drewna, które będzie głównym motywem spotkania. Innymi słowy wiele miejsc i obiektów, którymi można będzie się zachwycić. I gdy jakimś się zachwycicie, wtedy całą grupą się zatrzymamy i wspólnie odkryjemy, co ciekawego jest w Waszym znalezisku. Oczywiście Prowadząca też ma tam swoje ulubione miejsca i na pewno będzie się nimi zachwycać!

Kiedy: Przez cały rok
Gdzie: Park Reduta

Zapytaj o termin

Tyle stworzeń w jednym lesie

Tyle stworzeń w jednym lesie

Z lewej lisek kopie norę, z prawej mknie przez ściółkę skorek, gdzieś tam niedźwiedź się obudził, dzik się kąpie (a nie brudzi!), a to jeleń korę skubie, a to dzięcioł w drzewie dłubie, A to sroka w dali drze się… Tyle stworzeń w jednym lesie!

Poznajmy najdziwniejsze powiązania łączące leśne organizmy. Dowiedzmy się, po co puchaczowi zioła, a grzybom drzewa. I co najważniejsze – użyjmy swoich zmysłów, aby usłyszeć, jak mówi do nas las!

Kiedy: Przez cały rok
Gdzie: Dowolny las

Zapytaj o termin

Drzewa szum, ptaków śpiew…

Drzewa szum, ptaków śpiew…

– Intruz! Intruz! Ratuj się, kto może!
– O, w dziób! Ale jak to? Kto to tak nas nachodzi? Lis? Kuna?
– Nie, jakieś takie małe dwunożne osobniki, bardzo niebezpieczne!
– No bez jaj, przecież to tylko dzieci w lesie 🙂

Taka rozmowa może już niedługo stać się udziałem ptactwa na Sikorniku, gdy przyjdziemy do nich w gości i zaczniemy je obserwować… Jakie skrywają tajemnice? Ile ptaków można usłyszeć w lesie w ciągu minuty? Co one tak właściwie do siebie gadają? Czy może być tak, że mniejszy ptak ma większe jajko? Dlaczego jaja jednych ptaków są białe, a innych w kropki? Czy las ma swój naturalny rytm? Na te i inne pytania poznacie odpowiedź na wyjątkowym, ptasim spacerze – bez jaj!

Kiedy: Od kwietnia do maja
Gdzie: Sikornik

Zapytaj o termin

Od runa leśnego po szczyty drzew

Od runa leśnego po szczyty drzew

– Co ma wspólnego blokowisko z lasem?
– ?
– W jednym i drugim mieszkańcy są rozlokowani na piętrach 😉

Ile pięter ma las? Kto mieszka na parterze, a kto pod samym strychem? Kto komu czyści wycieraczkę? Jakie relacje mają ze sobą sąsiedzi? Czy żyją w zgodzie, współpracują, czy też „gryzą się między sobą” jak niektórzy mieszkańcy osiedli? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiecie się na tym spacerze!

Kiedy: Od kwietnia do czerwca, od września do października
Gdzie: Las Wolski

Zapytaj o termin

Tajemnice leśnego świata

Tajemnice leśnego świata

Zamieszkują śpiące kłody. Są niewielkich rozmiarów. Ukrywają się przed naszym wzrokiem. Przenoszą wielkie ciężary na równie wielkie odległości. I sprzątają las.

Kto to taki?
Nie, nie kasztaniaki!

Tym razem wybierzemy się na spacer śladami leśnych owadów! Sprawdzimy, gdzie mieszkają, jak wyglądają i czym się zajmują. Lupy w dłoń – i w drogę!

Kiedy: Od końca kwietnia do lipca
Gdzie: Las Chobocki, Las Wolski, Las Tyniecki, Dolina Grzybowska

Zapytaj o termin

Otoczeni

Otoczeni

Spacerując po lesie możemy mieć wrażenie, że jest monotonny. Wszędzie tylko drzewa i drzewa. Nie rozglądamy się więc zbyt uważnie, po prostu idziemy przed siebie. Tymczasem okazuje się, że jesteśmy otoczeni…
… fascynującym otoczeniem!

Otworzymy na las wszystkie nasze zmysły. Nagle zaczniemy dostrzegać fascynujące szczegóły tego, co nas otacza. Nauczymy się, jak obserwować, żeby odbierać zachwycające bodźce, jakie wysyła nam przyroda. Wspólnie przełamiemy barierę, która blokuje nas przed rozkoszowaniem się lasem w całej pełni!

Kiedy: Od marca do listopada
Gdzie: Dowolny las

Zapytaj o termin

Tajemnice ukryte w kamieniu

Tajemnice ukryte w kamieniu

Czy nie byłoby miło przenieść się chociaż na chwilę nad ciepłe morze, z przyjemnie falującymi wodami? Nie musimy do tego wybierać się w kosztowną i długą podróż w tropikalne klimaty. Wystarczy wskoczyć w wir czasu i cofnąć się o 150 milionów lat, zmieniając się w badacza geologicznej historii skał pod naszymi stopami.

Wskoczymy do jurajskiego morza, aby zobaczyć, jakie organizmy można było w nim spotkać i niczym wytrawni detektywi poszukamy śladów ich obecności w tym co pozostało – wapiennych skałach. Po wyjściu na brzeg rozwiążecie zagadkę i odnajdziecie drogę, która zaprowadzi Was do tajemniczego znaleziska…

Kiedy: Przez cały rok
Gdzie: Zakrzówek

Zapytaj o termin

Jesienne poszukiwania owadów

Jesienne poszukiwania owadów

Przychodzi taki czas, że leśnik idzie w las,
By w cichej leśnej dziczy jesienne larwy zliczyć.
Pogrzebać musi w ziemi na kwadratowym metrze
I zebrać te owady, co wyjdą na powietrze.
Gdy skończy, to do ZOLu w pudełku je zaniesie,
By statystycznie stwierdzić, czy źle się dzieje w lesie.

Wy też możecie zrobić coś podobnego i dołączyć do „Jesiennych Poszukiwań Owadów”! Podczas wycieczki pogrzebiemy w ziemi na niewielkiej powierzchni w poszukiwaniu m.in. larw i poczwarek owadów, odkryjemy, jak zbudowany jest owad, a także poszperamy za owadami w ściółce przy pomocy lupy, ssawek i… prześcieradła.

Kiedy: Od października do listopada, najlepiej po pierwszych jesiennych przymrozkach
Gdzie: Lasy Tynieckie

Zapytaj o termin

Kolory jesieni

Kolory jesieni

Poczujmy się jak Van Gogh w środku lasu! Tym razem będzie nietypowo – nie tylko przyrodniczo, ale i artystycznie. Będziemy m.in. malować farbami na torbach leśne kształty oraz komponować swoje własne dzieła niczym obrazy.

Skąd się biorą kolory jesieni? Dlaczego drzewa liściaste gubią liście, a iglaste zachowują igły? Dlaczego drzewo nie umie się pozbyć zwiniętych, suchych liści, które czasem na nim zostają? Dlaczego liście są takie ważne? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy, odkrywając tajemnice jesiennych kolorów.

Kiedy: Od października do listopada
Gdzie: Lasek Mogilski, Las Borkowski, Park Lotników

Zapytaj o termin

Sen nocy leśnej

Sen nocy leśnej

Noc to dla lasu niezwykła pora – to właśnie wtedy możemy usłyszeć dźwięki otaczającej nas przyrody w ich pełnej intensywności. Wsłuchajmy się w nie i pozwólmy się im poprowadzić, a przeżyjemy niezwykłe, niespodziewane przygody!

Zapraszamy Was w podróż do lasu… nocą. Jakie odsłoni przed nami oblicze? Ciche, uśpione… a może tajemnicze, fascynujące i pełne życia?

Będzie to wyprawa inna niż wszystkie. Dowiemy się, kto budzi się dopiero o zmroku, kto należy do Nocnej Straży, a kto jest Bezszelestnym Łowcą. Po drodze czeka na nas kilka zadań, dzięki którym sprawdzimy, jak zwierzęta radzą sobie w ciemności… bądź co bądź, my będziemy właśnie w takiej sytuacji!

Kiedy: Marzec, od października do listopada
Gdzie: Sikornik, Lasy Tynieckie

Zapytaj o termin

No co ty, Wiewiór, jaka zima?!

No co ty, Wiewiór, jaka zima?!

– Jeżu drogi, co ty tu jeszcze robisz? Zima idzie!
– No co ty, Wiewiór, jaka zima?! Ciepło jak we wrześniu!
– Uwierz, Jeżu, to już listopad… Czas hibernować!
– Sam sobie hibernuj! Owady jeszcze harcują jak szalone, dobrej strawy się nie marnuje! Jak się najem, to się zastanowię.
– Jak tam chcesz. Ja się zabieram z moimi orzechami i wracam do gniazda.

Jak zwierzęta przygotowują się do zimy… i skąd w ogóle wiedzą, że nadchodzi? Co to znaczy „obrastać w tłuszczyk” i jaki to ma związek ze snem zimowym? Skąd wiadomo, że w okolicy jest jakieś zwierzę? Jaki związek ma zbieranie zapasów z rozmnażaniem się drzew? Czy dokarmianie jest potrzebne? Dlaczego rodzina jest szczególnie ważna zimą? Jak zimą radzą sobie drapieżcy? Wybierzcie ten temat, a wszystkiego się dowiecie!

Kiedy: Od listopada do grudnia
Gdzie: Las Wolski, Lasy Tynieckie

Zapytaj o termin

Leśna Improwizacja

Leśna Improwizacja

Leśna Improwizacja to formuła spaceru, w której to Wy – uczestnicy – decydujecie o jego przebiegu. Nie ma żadnego planu: cokolwiek się wydarzy, to właśnie miało się wydarzyć.

Ten „temat” spaceru jest nastawiony na Wasze swobodne odkrywanie tego, co dookoła Was, i zachwycanie się przyrodą w nieco mniej zorganizowany sposób. Kiedy któryś z uczestników wyprawy znajdzie coś fascynującego, wszyscy przystajemy i omawiamy znalezisko. Gwarantujemy wiele niespodzianek i zaskoczeń – w końcu to Leśna Improwizacja 🙂

Kiedy: Przez cały rok
Gdzie: Dowolny las

Zapytaj o termin

Integracja w Lesie

Integracja w Lesie

Widzicie się pierwszy raz od dawna, albo w ogóle pierwszy raz. Chcecie poznać się lepiej, sprawdzić, jak kto patrzy na świat i jaką rolę przyjmuje w zespole. Jako wychowawca chcesz odkryć coś nowego o swojej klasie, jako rodzic – o swoich dzieciach lub znajomych. Zapraszam Was do odkrywania, współpracy i rywalizacji w lesie, o każdej porze roku.

Las wesprze naszą integrację swoją mocą. Każdy widzi go inaczej, co pozwoli Wam zajrzeć w głąb siebie nawzajem. Wyzwala pierwotne instynkty, dzięki czemu będziecie w nim naturalni. Nie ocenia i zachęci Was do nieoceniania. A Wasza leśna przewodniczka zorganizuje Wam integrujące zadania wykorzystując korzenie, ściółkę, patyki, naturalną pochyłość terenu… a przede wszystkim Wasze zmysły.

Kiedy: O dowolnej porze roku
Gdzie: Dowolny las na terenie Krakowa i okolic

Zapytaj o termin

Co otrzymujesz?

 • 2,5 godziny spaceru w przyrodniczo ciekawym miejscu pod opieką Przewodnika
 • Towarzystwo innych rodzin, dzięki któremu nie będziecie czuli się samotni w lesie
 • Temat spaceru dobrany pod to, co najciekawsze w przyrodzie w danym miejscu i czasie
 • Ciekawostki i fakty podane w przyjemnej formie rozmowy i zabawy
 • 3-4 aktywności pomagające spojrzeć inaczej na przyrodę, angażujące wszystkich uczestników
 • Korzyści z przebywania w naturze: odprężenie, dotlenienie i relaks w zieleni
 • Inspirację na własną wyprawę – dokąd pójść, co tam robić i co zabrać ze sobą
 • Szansę na początek głębokiej, osobistej relacji z lasem – przyjaźni na całe życie!

Wiedza o roślinach, ptakach, drzewach przekazana z pasją w swobodny i naturalny sposób […] chce się słuchać, słuchać bez końca!

— Urszula

Jak się zapisać?

Spacery rodzinne organizujemy co jakiś czas jako otwarte wydarzenia – publikujemy je na Facebooku. Można się na nie zapisać przez formularz zgłoszeniowy udostępniany kilka tygodni przed wydarzeniem.

Przejdź do FB

Jeśli chcesz zorganizować Spacer z przyjaciółmi albo jako inna grupa zorganizowana, którą sama zbierzesz – napisz do nas, aby zarezerwować termin.

Rezerwuję!

Dodaj spacery rodzinne do swojej oferty benefitowej!

Spacery rodzinne świetnie sprawdzają się jako atrakcja dla pracowników. Zyskaj:

 • Usługę na wysokim poziomie, świadczoną przez doświadczoną edukatorkę – eksperta od lasu
 • Regularny zielony detoks dla Twoich pracowników
 • Prozdrowotne działanie lasu, przeciwdziałające deficytowi natury i skutkom siedzącej pracy
 • Wyższą efektywność pracowników dzięki odstresowaniu, dotlenieniu, kojącemu wpływowi zieleni i zapachu lasu
 • Szeroki wybór tematów – żaden ze spacerów nie będzie taki sam
 • Integrację między pracownikami z różnych działów, która pozytywnie wpłynie na współpracę między nimi
 • Przy stałej współpracy – gwarancję określonej liczby weekendowych terminów w miesiącu
 • Opinię firmy proekologicznej i pracodawcy dbającego o rodziny swoich pracowników

Bardzo ciekawe doświadczenie świata, który zazwyczaj jest przed nami ukryty – szczególnie dziś, gdy większość ludzi żyje w miastach.

— Eric

Nie przegap nowości w ofercieobserwuj nas na Facebooku!